Dom i relaks
20/2/2023
AKTUALIZACJA:
22/5/2023
Dom i relaks
20/2/2023
AKTUALIZACJA:
22/5/2023

Sprzątanie mieszkania: plan sprzątania w domu – wskazówki i porady

Czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek czuć się przytłoczonym ilością pracy, którą trzeba wykonać podczas sprzątania domu? Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ utrzymanie porządku w domu może być wyzwaniem dla wielu osób. W końcu życie toczy się szybko, a codzienne zadania i obowiązki zawodowe pozostawiają niewiele czasu na domowe porządki.

Kiedy decydujemy się na sprzątanie w domu, zdarza się, że zajmuje to wiele godzin, a i tak nie udaje się uporać z wszystkim... Warto więc poświęcić trochę czasu na opracowanie planu sprzątania, który pozwoli na utrzymanie porządku w domu, bez męczenia się i poświęcania całych weekendów na sprzątanie. Porządny plan to idealny sposób na efektywne i szybkie sprzątanie mieszkania. Sprzątanie domu – wskazówki dla każdego czekają na Was poniżej!

 

W jakiej kolejności sprzątać dom?

Kolejność sprzątania domu może być różna, w zależności od Waszych preferencji i rozmiaru domu. Istnieje jednak kilka uniwersalnych wskazówek, które warto wziąć pod uwagę przy planowaniu sprzątania! Od czego zacząć sprzątanie w domu?

 

 1. Zaczynamy od góry: Najlepiej zacząć od sprzątania najwyższych pomieszczeń w domu, takich jak sypialnia na piętrze, a następnie schody i korytarz. W ten sposób kurz i brud z tych pomieszczeń nie przedostanie się do innych, już posprzątanych. Ot cała logika!
 2. Najpierw sprzątamy na sucho: Przed przystąpieniem do mycia powierzchni i podłóg warto zacząć od  odkurzania i trzepania dywanów czy przetrzepania firan. Dlaczego? Kładziemy lub wieszamy je dopiero, gdy wszystko inne jest posprzątane.
 3. Później myjemy okna: Warto nie zapominać o myciu okien, gdyż po zakończeniu mycia powierzchni, mogą się pojawić nowe smugi i plamy na szybach.
 4. Czyszczenie mebli i powierzchni: Po umyciu okien należy przystąpić do czyszczenia mebli i pozostałych powierzchni. Warto zacząć od najwyższych elementów, takich jak szafki wiszące czy półki, a następnie przejść do tych niższych, jak np. komoda czy stół. Zmniejszymy prawdopodobieństwo, że kurz z elementów położonych wyżej, spadnie na już umyte powierzchnie.
 5. Mycie podłóg: Kiedy powierzchnie i meble są już czyste, przystępujemy do mycia podłóg. Najlepiej zacząć od najdalszych pomieszczeń w domu, a następnie stopniowo zbliżać się do drzwi wejściowych.
 6. Sprzątanie łazienki i kuchni: Najbardziej wymagające pomieszczenia w domu, czyli łazienka i kuchnia, warto sprzątać na końcu. W ten sposób, unikniemy przenoszenia brudu i bakterii do innych części domu.

Czym sprzątać? Możecie skorzystać z gotowych produktów do sprzątania lub zrobić je samemu, np. wykorzystując sodę oczyszczoną do sprzątania.

Środki do sprzątania w domu

Jak często sprzątać w domu?

Częstotliwość sprzątania domu zależy od wielu czynników, takich jak np. ilość mieszkańców, styl życia, rodzaj podłóg czy nawet kwestia posiadania zwierząt domowych. Ogólnie jednak, zaleca się przeprowadzanie podstawowego sprzątania co najmniej raz w tygodniu, aby utrzymać dom w odpowiedniej czystości i porządku.

Takie podstawowe sprzątanie obejmuje odkurzenie dywanów, wytrzepanie dywaników, przetrzepanie firan, odkurzenie mebli i podłóg oraz umycie podłóg i innych powierzchni. W łazience i kuchni warto dodatkowo umyć płytki, wannę, prysznic, umywalkę, toaletę oraz kuchenkę, lodówkę i zmywarkę.  

W przypadku posiadania zwierząt domowych, zwłaszcza psów i kotów, warto odkurzać dom co najmniej dwa razy w tygodniu, aby usunąć sierść i kurz. W tym przypadku warto też częściej myć podłogi, zwłaszcza jeśli zwierzęta korzystają z nich jako miejsca do wylegiwania się. Myjemy dla dobra zwierzątek!

Dodatkowo, warto pamiętać o codziennym utrzymywaniu porządku w domu, np. sprzątaniu po posiłkach, odstawianiu naczyń do zmywarki czy umyciu kuchenki po użyciu. W ten sposób unikniemy gromadzenia się brudu i śmieci w domu, co ułatwi późniejsze sprzątanie.

 

Co sprzątać codziennie?

Codzienne sprzątanie to nie tylko kwestia utrzymywania porządku w domu, ale także dbałości o higienę i zdrowie mieszkańców. Codzienne sprzątanie wymaga tylko kilkunastu minut dziennie, a pozwoli utrzymać dom w czystości i porządku! Oto kilka czynności, które warto wykonywać codziennie, aby cieszyć się czystym domem:

 

 • Sprzątaj kuchnię - po każdym posiłku warto zmyć naczynia i oczyścić blat kuchenny. Warto też codziennie wycierać blaty i kuchenkę, aby uniknąć gromadzenia się brudu i bakterii.
 • Sprzątaj łazienkę - codzienne mycie umywalki (a także szafki, na której się znajduje), toalety, oraz usuwanie wody z szyb prysznica zapobiega gromadzeniu się bakterii oraz kamienia.
 • Utrzymuj porządek - codzienne sprzątanie to także utrzymywanie porządku w domu, np. układanie książek, odstawianie ubrań do szafy czy sprzątanie po zabawach dzieci.

 

Mycie okien ściereczką

Jak sprzątać, żeby się nie męczyć?

Sprzątanie domu może być czasochłonne i męczące, szczególnie jeśli nie mamy odpowiedniego planu działań. Jednak istnieją sposoby, aby sprzątanie stało się bardziej efektywne. Przekonajcie się!

 1. Planuj i organizuj - przed przystąpieniem do sprzątania warto stworzyć plan i listę zadań do wykonania. Dzięki temu będziemy mieć kontrolę nad tym, co już zrobiliśmy, a co jeszcze pozostało do zrobienia, co zminimalizuje stres i niepotrzebne zmęczenie. O planie przeczytacie nieco niżej!
 2. Wybierz odpowiednie narzędzia - wybierając odpowiednie narzędzia, np. odkurzacz z lekką końcówką, łatwiej i szybciej poradzimy sobie z odkurzaniem. W przypadku umywalki i toalety, warto wyposażyć się w takie artykuły, jak szczotka i płyn do czyszczenia. Nie zapominając o rękawicach!
 3. Podziel pracę - jeśli mamy rodzinę, warto podzielić pracę na mniejsze części, aby każdy miał swoje zadanie do wykonania. W ten sposób sprzątanie stanie się mniej męczące dla każdego!
 4. Wykorzystaj przerwy - jeśli sprzątanie zajmuje nam wiele czasu, warto skorzystać z krótkich, 10 minutowych przerw.
 5. Zmieniaj pozycję - aby uniknąć bólu pleców i zmęczenia, warto zmieniać pozycję podczas sprzątania. Na przykład, podczas odkurzania, warto używać obu rąk, aby zmniejszyć napięcie w ramionach i plecach.
 6. Słuchaj muzyki - słuchanie ulubionej muzyki podczas sprzątania może pomóc zmotywować się i zmniejszyć stres, co przecież przekłada się na mniejsze zmęczenie.
 7. Woda nie tylko do mycia - nie zapomnij o odpowiednim nawodnieniu przed oraz w trakcie sprzątania!

 

Jak szybko uporządkować mieszkanie?

Jeśli potrzebujecie szybko uporządkować mieszkanie, na przykład przed nieoczekiwaną wizytą gości, lub zastanawiacie się, jak posprzątać dom w jeden dzień, warto skorzystać z kilku prostych trików.

Przede wszystkim skup się na najważniejszych obszarach - zamiast próbować uporządkować całe mieszkanie, skup się tylko na pomieszczeniach, które będą odwiedzane przez gości. To najczęściej salon, kuchnia i łazienka.

Przed rozpoczęciem sprzątania usuń niepotrzebne przedmioty, takie jak puste pudełka, reklamówki, gazety, kubki lub ubrania, które leżą na podłodze. Dzięki temu można będzie łatwiej i szybciej uporządkować przestrzeń. Posprzątaj także powierzchnie. Zacznij od wyczyszczenia stołu, blatów kuchennych czy ławy. Zetrzyj kurz z mebli -  warto użyć specjalnych, jednorazowych ściereczek ,aby zrobić to szybko i sprawnie, bez wyciągania specjalnych środków do mycia powierzchni i szmatek.

Szybko odkurz lub zamieć podłogę w najważniejszych częściach domu, aby pozbyć się kurzu i brudu. A żeby szybko zaprowadzić porządek, wykorzystaj koszyk i schowki. Ukryj w nich niepotrzebne przedmioty, takie jak zabawki czy książki. Odśwież toaletę i wymień brudne ręczniki na czyste, aby wyglądały schludnie. Następnie wyrzuć śmieci i nie zapomnij o przewietrzeniu mieszkania!

Odkurzanie to część planu sprzatania w domu

  

Jak zrobić plan sprzątania w domu?

Planowanie sprzątania w domu z pewnością pomoże Ci zachować porządek i upewnić się, że żadne, nawet najmniejsze zadanie nie zostanie przez przypadek pominięte. Czas otworzyć laptopy lub wziąć do ręki kartkę oraz ołówek i zacząć planowanie!

 

Zrób listę zadań

Przede wszystkim zrób listę zadań, które musisz wykonać w domu. Możesz podzielić ją na kilka kategorii, takich jak sprzątanie łazienki, kuchni, salonu, sypialni, itp. Dzięki temu będziesz szybciej widzieć efekty swojej pracy, i odhaczanie kolejnych punktów zadziała na Ciebie motywująco. Na liście umieść wszystkie czynności, które musisz wykonać, od odkurzania dywanów aż pomycie okien.

Określ częstotliwość

Określ, jak często chcesz wykonywać każde zadanie. Niektóre czynności muszą być wykonywane codziennie, takie jak zmywanie naczyń czy sprzątanie łazienki, podczas gdy inne można wykonywać raz na tydzień, jak np. odkurzanie podłóg.

Stwórz harmonogram

Na podstawie listy zadań i częstotliwości stwórz harmonogram sprzątania w domu. Możesz podzielić go na tygodnie lub miesiące, w zależności od Twoich preferencji. My polecamy plany tygodniowe. Przykładowo, w poniedziałki możesz skupić sięna sprzątaniu łazienki, we wtorki na kuchni, a w czwartki koncentrować się na praniu. To też świetny moment, by zaangażować do pracy innych domowników i przypisać ich do poszczególnych zadań!

Dopasuj harmonogram do stylu życia

Warto pamiętać, że harmonogram sprzątania powinien być dopasowany do Twojego stylu życia. Jeśli masz bardzo intensywny grafik, nie próbuj wcisnąć wszystkich zadań sprzątania w jeden dzień. Tylko się zniechęcisz! Lepiej rozłożyć pracę na kilka dni lub wykonywać codziennie po kilka czynności.

Bądź elastyczny

Pamiętaj, że harmonogram sprzątania nie musi być sztywny. Możesz zmieniać go w razie potrzeby, w zależności od sytuacji. Nie zapominaj także o tym, żeby w czasie wolnym poświęcić czas na odpoczynek i relaks, a nie tylko na sprzątanie.

Pamiętaj, aby harmonogram był jak najbardziej powtarzalny. Dzięki temu wtorkowe pranie czy czwartkowe odkurzanie szafek wejdzie w krew Tobie i innym domownikom! Dobrą praktyką będzie także sprawdzenie, przynajmniej raz w miesiącu, czy nie kończą się przypadkiem środki czystości. Unikniesz dzięki temu nieciekawej niespodzianki, gdy przyjdzie Ci zmywać podłogi samą wodą ;). O zapas środków czystości z dostawą pod same drzwi zadbasz na www.barbora.pl!

Barbora

ZOBACZ TAKŻE

DLA CIEBIE

Darmowe kolorowanki do pobrania dla Twojego maluszkaDarmowe ebooki z przpepisami na różne okazje. Pobeirz teraz!