Jak zapewnić lepszy metabolizm w trakcie intensywnych treningów? Jak właściwie wykorzystać składniki odżywcze w diecie dzieci i młodzieży? O tym piszemy w dzisiejszej poradzie dla młodych sportowców.
Jaką strategię w żywieniu młodzieży powinni przyjąć rodzice? Oto kilka wskazówek:
Jeśli planujemy trening na konkretną godzinę, to ostatni posiłek powinien być najpóźniej 2 godziny przed jego rozpoczęciem.
Potrawa powinna być bogata w mikro i makro składniki, a to oznacza, że podczas przygotowania posiłku musimy uwzględnić odpowiednią obecność białka, tłuszczy i węglowodanów.
Jeśli okaże się, że pomimo zjedzonego posiłku dziecko nie będzie dostatecznie najedzone, to powinniśmy zadbać o dodatkową przekąskę.
Co sprawdzi się najlepiej?
- Banan
Posiłki po treningu są tak samo ważne jak posiłki przed treningiem. Pamiętajcie o tym, aby dziecko zjadło posiłek regenerujący do 30minut po treningu. Taki posiłek wpływa na mniejsze zmęczenie po treningu oraz pozwala uzupełnić braki glikogenu. Najlepiej, aby taka potrawa zawierała pełnowartościowe białko oraz węglowodany. Jaka kombinacja składników sprawdzi się najlepiej?
Oto kilka przykładów:
- Wafle ryżowe z twarożkiem i owocami
- Kanapka z jajkiem, wędliną i warzywami
- Koktajl na bazie maślanki z płatkami owsianymi z owocami
- Sałatka z kurczakiem, warzywami i sosem z jogurtu naturalnego
Aby zapewnić odpowiednie żywienie dziecka przed i po treningu najważniejsze są regularne posiłki. W miarę możliwości należy zadbać, aby dziecko po treningu zjadło posiłek regenerujący jak najszybciej. Dzięki temu nie musimy się martwić o metabolizm najmłodszych pociech. :)
Wpis powstał przy współpracy ambasadorskiej z Sylwią Lenartowicz – dietetyczką i pasjonatką zdrowego stylu życia.