Ciekawostki
5/6/2023
AKTUALIZACJA:
5/6/2023
Ciekawostki
5/6/2023
AKTUALIZACJA:
5/6/2023

Porada dla młodych sportowców – co jeść przed treningiem?

Według badań pominięcie porannego posiłku u dzieci może zwiększyć zmęczenie podczas uprawiania aktywności fizycznej oraz spowodować większe prawdopodobieństwo wystąpienia niedoborów żywieniowych.

Aby unikać niepożądanych skutków ubocznych ubogiej codziennej diety, powinniśmy zadbać o regularność posiłków oraz o odżywcze posiłki dla najmłodszych. Jakie składniki zawiera dobrze zbilansowana dieta?

→ źródła białka – tutaj świetnie sprawdzą się takie składniki jak: ryby, mięso, nabiał

→ tłuszcze - oleje roślinne, ryby, orzechy, nasiona

→ węglowodany - pieczywo, kasze, ryż, ziemniaki, makaron

→ witaminy i składniki mineralne - warzywa i owoce

Jak się okazuje każdy zjedzony posiłek w ciągu dnia jest istotny dla prawidłowej koncentracji i funkcjonowania. Nie bez powodu przyjęło się, że śniadanie to najważniejszy element żywienia i nie powinniśmy z niego rezygnować, szczególnie jeśli mówimy o diecie dzieci i młodzieży.

Dlaczego śniadanie jest takie ważne? Przede wszystkim polepsza koncentrację, ułatwia zapamiętywanie i uczenie się. Poprawia humor i jest zastrzykiem energii na cały dzień. Pytanie brzmi, jak zatem skomponować idealne śniadanie, które będzie bogate w witaminy i składniki mineralne?

Po pierwsze: węglowodany - to one powinny być najważniejszym składnikiem śniadania, gdyż stanowią główne źródło energii dla organizmu i dają siłę do działania!

Po drugie: nie zapominajmy o źródle białka i tłuszczach, które sprawią, że posiłek nasyci dziecko na dłużej oraz dostarczy ważnych materiałów budulcowych (białko), witamin i składników mineralnych.

A co ze śniadaniami wysoko tłuszczowym? Najbezpieczniej unikać takich dań, szczególnie jeśli dziecko trenuje w godzinach porannych. Takie posiłki są ciężkostrawne, a trening po ich zjedzeniu może okazać się nieefektywny.

Oto kilka przykładów zbilansowanych posiłków dla młodych sportowców (i nie tylko!):

1.     Owsianka na mleku z owocami, posypana orzechami

2.     Pieczywo pełnoziarniste z masłem i wędliną, miseczka pomidorów z jogurtem

3.     Naleśniki z twarożkiem i owocami

Kształtowanie nawyku jedzenia śniadań u dzieci rozpoczyna się od spożywania go wspólnie z rodzicami, dlatego starajmy się jak najczęściej zaczynać dzień posiłkiem jedzonym przy wspólnym stole.

Pamiętajcie, że odpowiednia dieta u dzieci to podstawa, aby zapewnić im energię do zabawy, nauki a także treningu.

Wpis powstał przy współpracy ambasadorskiej z Sylwią Lenartowicz – dietetyczką i pasjonatką zdrowego stylu życia.

 

ZOBACZ TAKŻE

DLA CIEBIE

Darmowe kolorowanki do pobrania dla Twojego maluszkaDarmowe ebooki z przpepisami na różne okazje. Pobeirz teraz!