Zdrowie
16/2/2023
AKTUALIZACJA:
22/5/2023
Zdrowie
16/2/2023
AKTUALIZACJA:
22/5/2023

Porada dietetyka – jak zapobiegać zaparciom u dzieci?

Zaparcia u dzieci bywają bardzo dokuczliwą dolegliwością. Taka dolegliwość często jest dużo bardziej problematyczna dla dzieci, niż dla dorosłych. Kłopoty z wypróżnianiem są często spowodowane złym stylem odżywiania. Mogą się pojawić u tych, którzy jedzą zbyt tłusto i zbyt słodko (a maluchy lubią słodkości ;) ), a do tego unikają spożywania pokarmów, które wspomagają pracę jelit. Co możecie zrobić, aby zapobiegać problemom z zaparciami u Waszych dzieci? Nasza pani dietetyk Magdę Jarzynka-Jendrzejewska podpowiada!

Jaka dieta na zaparcia u dziecka?

Zastosujcie się do tych kilku wskazówek, a nieprzyjemności miną! Pamiętajcie jednak, że nie warto bagatelizować objawów i najlepiej skonsultować się z lekarzem.

  1. W codziennej diecie dziecka powinna znaleźć się odpowiednia ilość błonnika, który poprawia perystaltykę jelit. Pamiętaj o 4-5 porcjach warzyw i owoców (z przewagą warzyw) i uwzględnij w jadłospisie produkty zbożowe pełnoziarniste (np. razowe pieczywo, kasze, płatki owsiane).
  2. Pilnuj, aby dziecko wypiło co najmniej od 1,5 do 2 litrów płynów dziennie (1-10 kg - 100ml na każdy kg masy ciała, 10-20 kg- 50 ml na każdy kg masy ciała,  > 20 kg - 30 ml na każdy kilogram     masy ciała), np. wody mineralnej, ewentualnie herbaty czy rozcieńczonego soku owocowego.
  3. Uwzględnij w diecie dziecka kiszonki. Kwas mlekowy powstający w procesie fermentacji reguluje florę bakteryjną jelit, a przede wszystkim wspomaga trawienie.
  4. Daj dziecku czas, nie popędzaj, niech się nie śpieszy korzystając z ubikacji.
  5. Zadbaj o ruch. Aktywność fizyczna poprawia trawienie!
  6. Zapewnij komfortowe warunki. Powstrzymywanie odruchu wypróżnienia może spowodować zaparcie. Czując potrzebę wypróżnienia się, nie należy zwlekać z udaniem się do toalety.
  7. Możesz zastosować probiotyki, ale skonsultuj się najpierw z lekarzem lub dietetykiem.
  8. Środki przeczyszczające to ostateczność. Powinny być stosowane krótko i TYLKO w nagłych wypadkach. Długotrwałe ich zażywanie (nawet środków pochodzenia roślinnego – jak ksylitol) prowadzi do przyzwyczajenia jelit i nasilenia zaparcia, a także do uzależnienia się od środków przeczyszczających.

Domowy przepis na ratunek na zaparcia

W pierwszej kolejności zawsze warto sięgnąć po sprawdozne, naturalne sposoby walki z zaparciami. Szcególnie u dzieci! Szybki ratunek w postaci szybkiego posiłku nie wymaga wymyślnych składników, potrzebujecie jedynie:

Porcja musu śliwkowego dla jednej osoby:

Jak przygotować mus na zaparcia? Suszone śliwki zalej ¼ szklanki ciepłej wody i poczekaj chwilę, aż namiękną. Następnie dodaj 100 g jogurtu naturalnego i łyżkę siemienia lnianego, a następnie całość wymieszaj. Gotowe!

Jeśli chcesz pomóc maluchowi w zdrowym odżywianiu, zacznij od zdrowych zakupów świeżych warzyw i owoców oraz produktów zbożowych i zapasu wody na www.barbora.pl!

Barbora

ZOBACZ TAKŻE

DLA CIEBIE

Darmowe kolorowanki do pobrania dla Twojego maluszkaDarmowe ebooki z przpepisami na różne okazje. Pobeirz teraz!