Zaparcia u dzieci bywają bardzo dokuczliwą dolegliwością. Taka dolegliwość często jest dużo bardziej problematyczna dla dzieci, niż dla dorosłych. Kłopoty z wypróżnianiem są często spowodowane złym stylem odżywiania. Mogą się pojawić u tych, którzy jedzą zbyt tłusto i zbyt słodko (a maluchy lubią słodkości ;) ), a do tego unikają spożywania pokarmów, które wspomagają pracę jelit. Co możecie zrobić, aby zapobiegać problemom z zaparciami u Waszych dzieci? Nasza pani dietetyk Magdę Jarzynka-Jendrzejewska podpowiada!
Jaka dieta na zaparcia u dziecka?
Zastosujcie się do tych kilku wskazówek, a nieprzyjemności miną! Pamiętajcie jednak, że nie warto bagatelizować objawów i najlepiej skonsultować się z lekarzem.
- W codziennej diecie dziecka powinna znaleźć się odpowiednia ilość błonnika, który poprawia perystaltykę jelit. Pamiętaj o 4-5 porcjach warzyw i owoców (z przewagą warzyw) i uwzględnij w jadłospisie produkty zbożowe pełnoziarniste (np. razowe pieczywo, kasze, płatki owsiane).
- Pilnuj, aby dziecko wypiło co najmniej od 1,5 do 2 litrów płynów dziennie (1-10 kg - 100ml na każdy kg masy ciała, 10-20 kg- 50 ml na każdy kg masy ciała, > 20 kg - 30 ml na każdy kilogram masy ciała), np. wody mineralnej, ewentualnie herbaty czy rozcieńczonego soku owocowego.
- Uwzględnij w diecie dziecka kiszonki. Kwas mlekowy powstający w procesie fermentacji reguluje florę bakteryjną jelit, a przede wszystkim wspomaga trawienie.
- Daj dziecku czas, nie popędzaj, niech się nie śpieszy korzystając z ubikacji.
- Zadbaj o ruch. Aktywność fizyczna poprawia trawienie!
- Zapewnij komfortowe warunki. Powstrzymywanie odruchu wypróżnienia może spowodować zaparcie. Czując potrzebę wypróżnienia się, nie należy zwlekać z udaniem się do toalety.
- Możesz zastosować probiotyki, ale skonsultuj się najpierw z lekarzem lub dietetykiem.
- Środki przeczyszczające to ostateczność. Powinny być stosowane krótko i TYLKO w nagłych wypadkach. Długotrwałe ich zażywanie (nawet środków pochodzenia roślinnego – jak ksylitol) prowadzi do przyzwyczajenia jelit i nasilenia zaparcia, a także do uzależnienia się od środków przeczyszczających.
Domowy przepis na ratunek na zaparcia
W pierwszej kolejności zawsze warto sięgnąć po sprawdozne, naturalne sposoby walki z zaparciami. Szcególnie u dzieci! Szybki ratunek w postaci szybkiego posiłku nie wymaga wymyślnych składników, potrzebujecie jedynie:
Porcja musu śliwkowego dla jednej osoby:
- 2-3 suszone śliwki,
- 1/4 wody filtrowanej lub mineralnej,
- 100 g jogurtu naturalnego,
- łyżka siemienia lnianego.
Jak przygotować mus na zaparcia? Suszone śliwki zalej ¼ szklanki ciepłej wody i poczekaj chwilę, aż namiękną. Następnie dodaj 100 g jogurtu naturalnego i łyżkę siemienia lnianego, a następnie całość wymieszaj. Gotowe!
Jeśli chcesz pomóc maluchowi w zdrowym odżywianiu, zacznij od zdrowych zakupów świeżych warzyw i owoców oraz produktów zbożowych i zapasu wody na www.barbora.pl!