Dom i relaks
3/11/2022
AKTUALIZACJA:
22/5/2023
Dom i relaks
3/11/2022
AKTUALIZACJA:
22/5/2023

Jak usunąć plamy po czerwonym winie domowymi sposobami?

Pijąc czerwone wino należy zachować szczególną ostrożność. Chwila nieuwagi, procenty czy beztroska atmosfera i trunek może wylądować na naszych ubraniach, obrusie, lub drogiej kanapie czy dywanie… Na szczęście ze świeżymi plamami po winie łatwo sobie poradzić. Co jednak, gdy chcemy pozbyć się starej i zaschniętej plamy? Spokojna głowa, podpowiadamy!

 

Czy trudno wywabić plamy po winie?

Zabrudzenia spowodowane wylanym czerwonym winem to niełatwy przeciwnik. Podobnie jak w przypadku plam z krwi czy jagód, pozbycie się ich to istna batalia. I to nie tylko z samą plamą, ale także… czasem! Dlatego pierwszym krokiem do skutecznego czyszczenia zabrudzeń po winie jest jak najszybsza reakcja. Niektóre ze sposobów mogą nie działać na uporczywe plamy, dlatego śmiało stosujmy je jeden po drugiem. Szczególną trudność mogą sprawić nam białe materiały. Tam bez chemii raczej się nie obejdzie!

Rozlane z kieliszka czerwone wino z plamą na białej powierzchni

Jak usunąć plamy z czerwonego wina z kanapy lub dywanu?

Zacznijmy od usunięcia wina, aby nie wnikało głębiej w materiał. Możemy wykorzystać do tego ręczniki papierowe lub chusteczki higieniczne. Delikatnie przyłóżmy je do plamy i równie delikatnie przyciśnijmy. Pamiętajmy, aby pod żadnym pozorem nie pocierać tkaniny! To prosta droga do powiększenia plamy i zniszczenia materiału. Gdy odsączymy nadmiar wina, warto sięgnąć po sól kuchenną i posypać nią zabrudzenie. Pozostawmy sól na ok. 5 minut, aby wchłonęła pozostałą wilgoć i barwnik.

Następnie sól należy odkurzyć z powierzchni dywanu lub kanapy i potraktować tkaninę szamponem, lub wodą z szarym mydłem. Jeśli po wypłukaniu materiał nadal posiada przebarwienia, powtórzmy proces, zaczynając od soli.

 

Jak pozbyć się plamy po winie z ubrania?

Jeśli poplamione winem ubranie jest kolorowe lub czarne, postępujmy podobnie, jak w przypadku usuwania wina z kanapy i dywanu. Samo wrzucenie ubrania do pralki może okazać się mało skuteczne. Dlatego papierowym ręcznikiem lub chusteczkami delikatnie usuńmy nadmiar płynu, a następnie wysypmy na zabrudzenie drobnoziarnistą sól kuchenną i odczekajmy ok. 5 minut. Najlepiej za pomocą odkurzacza pozbądźmy się zabrudzonej soli i wypierzmy odzież w pralce, używając zwykłego proszku lub kapsułek do prania.

Alternatywnie, tkaninę możemy zalać białym octem i detergentem. Dlaczego właśnie octem? Świetnie neutralizuje on czerwone barwniki. Następnie ręcznie wypierzmy materiał w gorącej wodzie z dodatkiem octu. W dalszym kroku wrzućmy ciuch do pralki.

 

Pralka z praniem, osoba ustawia program, by pozbyć się plam po winie

Jak usunąć plamę po winie z białych spodni lub białej bluzki?

Jeśli chcemy pozbyć się plamy z czerwonego wina z białego materiału, musimy sięgnąć po cięższą artylerię. Przygotujmy roztwór z wody utlenionej i spirytusu. Na 10 łyżek wody utlenionej wlejmy jedną łyżkę spirytusu. Najpierw odsączmy wino ręcznikiem papierowym, następnie na ok. 5 minut posypmy solą, a gdy pozbędziemy się soli – namoczmy tkaninę w roztworze. Ubranie powinno moczyć się minimum 15 minut. Następnie możemy wyprać materiał w pralce z dodatkiem wybielacza. Jeśli jednak widzimy, że po naszych zabiegach plama nie zejdzie podczas prania, wykorzystajmy sposoby na stare i zaschnięte plamy po winie.

 

Jak usunąć stare i zaschnięte plamy po czerwonym winie?

Gdy po czasie odkryjemy, że na dywanie lub naszym ulubionym ciuchu zagościły plamy po czerwonym winie, nie panikujmy. Najpierw zajmijmy się rozmiękczaniem zabrudzenia. Możemy wykorzystać w tym celu np. piankę do golenia, którą pozostawiamy na 15 minut, a następnie spłukujemy letnią wodą. Innym sposobem zmiękczania plam jest wymoczenie ich w roztworze ciepłej wody i sody oczyszczonej (4 łyżki sody na 1 litr płynu). Z sody możemy stworzyć także pastę. O tym, jak to zrobić, a także jak wykorzystać sodę oczyszczoną do sprzątania, możecie przeczytać tutaj. Jeśli akurat mamy pod ręką amoniak, polejmy nim zbrudzenie, a następnie potraktujmy ciepłą wodą z szarym mydłem.

Jeśli już udało nam się rozmoczyć plamę, czas wrzucić materiał do pralki. Może okazać się, że odzież zabrudzoną starą plamą po winie musimy wyprać dwa razy. Jeśli nasz ubranie jest białe, nie wahajmy się użyć wybielacza! A co w przypadku, gdy chcemy mieć pewność, że plama zejdzie za pierwszym razem? Postawmy na niezawodne odplamiacze!

Barbora

ZOBACZ TAKŻE

DLA CIEBIE

Darmowe kolorowanki do pobrania dla Twojego maluszkaDarmowe ebooki z przpepisami na różne okazje. Pobeirz teraz!