Zdrowie
15/12/2022
AKTUALIZACJA:
22/5/2023
Zdrowie
15/12/2022
AKTUALIZACJA:
22/5/2023

Jak nie przejeść się w Święta? 12 wskazówek jak jeść z głową w Boże Narodzenie!

Odpowiedzialne jedzenie w Święta Bożego Narodzenia to wcale nie taka... bułka z masłem. W końcu na obfitych świątecznych stołach czeka na nas mnóstwo pyszności, a wiele z nich mamy szansę skosztować tylko raz w roku. Nie łatwo odmówić sobie wszelakich dobroci, ale mamy dobrą wiadomość — wcale nie o to chodzi w jedzeniu z głową w trakcie Świąt!

 

Kilka zasad, jak jeść z głową w Święta

Na szczęście istnieje kilka wskazówek, dzięki którym unikniemy obżarstwa. Działają one w codziennym życiu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zaadoptować je (i zintensyfikować!) w czasie Bożego Narodzenia! Są to m.in.: planowanie z wyprzedzeniem, jedzenie z umiarem, unikanie dodatków, przujmownaie płynów czy ruch.

 

1. Planuj z wyprzedzeniem

Zanim dotrzecie na wigilijną czy świąteczną ucztę, dowiedzcie się, jakie pyszności będą na Was czekać. Może bliscy korzystają z naszego ebooka pełnego świątecznych przepisów? Dużo łatwiej będzie, jeśli to Wy organizujecie spotkanie. Dzięki temu możecie łatwo zaplanować, które potrawy i w jakiej ilości zjecie. Pomoże to uniknąć przesadnego jedzenia i picia, a do tego ograniczycie impulsywne podjadanie. Same plusy!

 

2. W Święta liczy się umiar

Skupcie się na umiarze: nie ma nic złego w korzystaniu z dobrodziejstw bożonarodzeniowego stołu, ale pod warunkiem, że robicie to z głową. Są potrawy, których odpowiednie porcje po prostu zjeść musimy, a także takie, które możemy jedynie skosztować. Pamiętajcie, że nie trzeba jeść wszystkiego. Najlepiej, jeśli ilość jedzenia nie przekroczy znacząco Waszej zwykłej kolacyjnej porcji. Ważne, by się nie przejadać!

 

3. Poproś o… mniejszy talerzyk

To trick, który powinien wejść nam w krew. Dlaczego sklepowe koszyki i wózki są tak pojemne? Już tak mamy, że chcemy wypełnić całą przestrzeń, jaką mamy do dyspozycji. Tyczy się to również talerza. Z im większego naczynia jemy, tym większe prawdopodobieństwo, że przedobrzymy. Używając małego talerza, nałożycie mniejsze porcje i w efekcie zjecie mniej. Warto także nałożyć na raz wszystko to, co chcemy skosztować (oczywiście w miarę możliwości, nie nakładajmy sernika razem z karpiem :) ) i zrezygnować z dokładek.  

 

4. Jedz to, co zdrowsze

Zdrowe ryby czy sałatka to najlepszy wybór. Oczywiście nie ma nic złego w skosztowaniu nawet kilku deserów (np. szybkiego piernika czy sernika z mandarynkami), pod warunkiem że mniej-więcej uzbieramy z tego jedną porcję. Cukier w potrawach króluje na świątecznych stołach, więc wybierając potrawy do zjedzenia, miejmy to na uwadze.

 

5. Unikaj dodatków do świątecznych potraw

Ryba pływa w kalorycznym sosie? Nałóż go jak najmniej. Do zupy podano pieczywo? Racz się nią bez zbędnego chleba. Ciasta przystrojone są rodzynkami? Nie musisz ich wcinać. Jeśli tylko macie możliwość zjedzenia mniej kalorycznej wersji posiłku, koniecznie tak zróbcie. Nawet jeśli oznacza to pominięcie sosu czy zdjęcie majonezu. Małe różnice sumują się w wielkie!

 

6. Nie warto się spieszyć

Uczucie nasycenia, nawet gdy zjemy zadecydowanie więcej, niż powinniśmy, nie pojawia się od razu. Przychodzi ono zazwyczaj w 5-20 minut od zjedzenia sycącej porcji. A to prawdziwy szmat czasu! Można w tym czasie dokończyć posiłek, zjeść dwa kawałki ciasta i… przejedzenie gwarantowane. Dlatego jedząc w Święta, nie spieszcie się, żujcie każdy kęs i cieszcie się atmosferą. Jedzenie przecież nie ucieknie ze stołu ;) .

 

7. Jeśli wiesz, że nie możesz sobie zaufać… nasyć się przed spotkaniem

Nie każdy z nas ma żelazną wolę ;). Dobrym rozwiązaniem jest zjedzenie porcji świeżych warzyw czy owoców (a w Święta królują mandarynki!) przed bożonarodzeniową ucztą. Pomoże to poczuć się sytym, dzięki czemu będziecie mniej skłonni do przesady podczas Świąt.

 

8. Traktuj Wigilię tak, jak każdy inny dzień

Oczywiście pod względem ilości posiłków. Nie najlepszym pomysłem jest przychodzenie na wieczerzę z pustym żołądkiem. Tego dnia powinniśmy zjeść przynajmniej 3 zdrowe, zbilansowane posiłki, a samą kolację wigilijną potraktować jak… kolację. Umiar w jedzeniu gwarantowany!

Warto także zaparzyć z rana… siemię lniane. Przygotuje ono nasze brzuchy na wytężoną pracę oraz dostarczy tak potrzebny błonnik.

 

9. W Święta pij dużo wody

Wiedzieliście, że odwodnienie bardzo łatwo jest pomylić z głodem? Upewnijcie się, że przyjmujecie dużo wody przez cały dzień. Może to również pomóc czuć się pełniej. Nie wszyscy są fanami kompotu z suszu, jednak pije się go nie bez przyczyny: wszakże świetnie pobudza trawienie! Dlatego warto wypić nieco kompotu z suszu już na samym początku wieczerzy.

 

10. Niech Wigilia zacznie się… wcześniej!

Przyjmowanie dużej ilości jedzenia w krótkim czasie to coś, czego powinniśmy unikać na co dzień. A w szczególności podczas Świąt! Warto więc porozmawiać z bliskimi i poprosić ich, by tegoroczna Wigilia zaczęła się nieco wcześniej. Dzięki temu przerwy pomiędzy posiłkami będą dłuższe, a to może Wam wyjść jedynie na zdrowie. Dobrym pomysłem jest także zorganizowanie nawet krótkiego spaceru pomiędzy posiłkami.

 

11. W święta wypoczywaj aktywnie

Łatwo jest zasiedzieć się przy świątecznym stole. Pełny brzuch i nastrojowe lampki sprawiają, że czujemy się senni, a ciemne niebo i zimowa aura za oknem nie zachęcają do wyjścia. Naprawdę warto nie dać się tym uczuciom i wyruszyć na spacer! Wspominaliśmy już, że dobrym pomysłem jest krótka wędrówka pomiędzy posiłkami, ale spacer przyda się także po wieczerzy. Jeśli nie jest to możliwe, zapewnijcie sobie ruch podczas kolacji czy obiadu. Pomóżcie zmywać naczynia czy nosić potrawy.

 

12. Asertywność przy świątecznym stole

Zdarza się, że nawet jeśli przestrzegamy wszystkich powyższych zasad, zostajemy przyparci do muru przez babcię, wujka czy ciocię. Być może podczas Waszych Świąt znajdzie się ktoś, kto uporczywie zachęcać Was będzie do zjedzenia kolejnej porcji dania. I chociaż osoby te robią to w dobrej wierze, nie znaczy to, że słuchanie się ich wyjdzie Wam na dobre. Nieco asertywności zawsze popłaca, dlatego jeśli czujecie, że nie powinniście już więcej jeść, podziękujcie. I skrupulatnie w tym trwajcie. Wystarczy odmówić raz i w razie potrzeby przypomnieć o swojej decyzji, gdy ktoś koniecznie chce „przekonać nas” do jeszcze jednego kawałka ciasta. Nikt nie powinien poczuć się urażony, a jeśli tak się stanie, warto podkreślić, jak smakowita jest potrawa i Wasza decyzja wynika jedynie z chęci odpowiedzialnego jedzenia w Święta.

 

A jakie są Wasze sposoby na nieprzejadanie się w Boże Narodzenie? Dajcie znać w komentarzu na naszym facebookowym profilu!

Barbora

ZOBACZ TAKŻE

DLA CIEBIE

Darmowe kolorowanki do pobrania dla Twojego maluszkaDarmowe ebooki z przpepisami na różne okazje. Pobeirz teraz!