Rodzina
2/8/2022
AKTUALIZACJA:
22/5/2023
Rodzina
2/8/2022
AKTUALIZACJA:
22/5/2023

Domowy sposób na bańki mydlane

Bańki mydlane to idealna zabawa dla dzieciaków na słoneczne dni. Chyba nie ma takiego brzdąca, którego nie zainteresowałyby mieniące się w słońcu latające kulki. Zdarza się, że po kupieniu zestawu do puszczania baniek, magicznego pływu ubywa szybciej, niż byśmy tego chcieli. Na szczęście taki płyn możemy w domowych warunkach szybko przygotować sami. Jak zrobić domowy płyn do baniek mydlanych? Przepis jest bardzo prosty, a niezbędne produkty znajdziecie na Barbora.pl!

Co jest potrzebne do zrobienia płynu do baniek mydlanych?

Oprócz wiaderka lub szklanki (zależy, jak dużo płynu potrzebujemy) i czegoś do mieszania (śmiało możecie użyć rąk!), niezbędna jest oczywiście podstawa płynu – woda. I chociaż bańki mydlane mogą powstać na bazie każdej wody, kranówka może sprawić, że będą one dość szybko pękać. Najlepszym rozwiązaniem okazuje się woda destylowana, ale świetnie sprawdzi się także zwykła, przefiltrowana woda. Ważne, aby była ciepła.

Kolejnym niezbędnym składnikiem jest płyn do mycia naczyń. Jeśli chcemy, aby bańki mydlane były naprawdę trwałe, powinniśmy wybrać taki z wyższej pułki. Dobry płyn do naczyń powinien się pienić z łatwością i mieć zdecydowanie gęstą konsystencję.

Co wzmocni bańki? Guma guar, gliceryna lub zwykły… cukier. My zalecamy te ostatnią opcję. Możemy użyć takiego cukru, jaki akurat mamy pod ręką – nie ma znaczenia, czy będzie to cukier biały czy brązowy, cukier puder czy zwykły.

 

Mała dziewczynka puszczająca bańki mydlane

Przepis na płyn do puszczania baniek mydlanych

 

Jak zrobić bańki mydlane domowym sposobem bez gliceryny? Oto składniki na jedną porcję :
1 szklanka wody destylowanej lub filtrowanej (filtry)
5 łyżek płynu do mycia naczyń (płyny)
1 łyżeczka cukru lub cukru pudru (cukry)

Do ciepłej wody wsypujemy łyżeczkę cukru, a następnie dodajemy 5 łyżek płynu do mycia naczyń. Mieszamy dokładnie przez min. 30 sekund tak, aby mieć pewność, że cukier zdążył się rozpuścić. Gotowe!

Mała dziewczynka robiąca bardzo dużą bańkę mydlaną

Co wykorzystać do puszczania baniek?

Ogranicza nas wyobraźnia! Do puszczania baniek świetnie nadadzą się m.in.: trzepaczka do jajek, słomki, rakieta do tenisa, dwa patyki połączone bawełnianym sznurkiem z pętelką czy drucik zagięty w pętelkę. Jednak wykorzystując drucik, pamiętajmy o zabezpieczeniu jego końcówek czymś miękkim!

Dlaczego bańki mydlane pękają?

Bańki mydlane pękają, ponieważ powietrze, które je tworzy, jest rozprowadzane przez cienką warstwę piany mydlanej. W tej cienkiej warstwie ciśnienie powietrza nie jest takie samo, jak na zewnątrz bańki, więc próbuje ono z niej uciec. Istnieje jednak kilka powodów i czynników, przez które bańki mydlane mogą pękać szybciej:

  1. Zbyt suche powietrze. Jeśli powietrze jest zbyt suche, to bańki mydlane będą pękać szybciej, ponieważ pianka mydlana wysycha szybciej.
  2. Zbyt mało piany. Jeśli użyje się zbyt mało piany, to błonki baniek będą zbyt cienkie, aby utrzymać się w powietrzu dłużej.
  3. Zbyt duża ilość mydła lub płynu. Jeśli przesadzimy z proporcjami płynu do baniek mydlanych, to bańki mydlane mogą pękać szybciej, ponieważ pianka będzie zbyt lepka i ciężka.
  4. Zanieczyszczone powietrze. Jeśli w powietrzu znajduje się zbyt dużo pyłów i pyłków, to będą one wpływać na wytrzymałość bańki.
  5. Warunki atmosferyczne. Niska wilgotność i wysoka temperatura nie sprzyjają trwałości baniek.
  6. Nieodpowiednie narzędzia. Bańki mydlane tworzy się  przy pomocą patyków do baniek mydlanych, trzepaczki czy rakiety. Jeśli narzędzia te są zużyte lub nieodpowiednie, z pewnością negatywnie wpłyną na "żywotność" baniek.

Pomysły na zabawę z bańkami mydlanymi

Domowy płyn do baniek mydlanych już przygotowany, ale wciąż zastanawiacie się, co zrobić z bańkami? Możecie zorganizować dzieciakom konkurs na największą z baniek lub alternatywnie, na największą liczbę baniek stworzonych z danej ilości płynu. Innym pomysłem na zabawę z bańkami jest ścieżka przeszkód. Można stworzyć swego rodzaju "tor przeszkód" z kółek, patyków, wstążek i innych przedmiotów, przez które bańki muszą przelecieć bez rozbicia się.

Dzieciaki z pewnością pokochają zabawę "Symulator lotu". Dzięki wiatraczkom i wachlarzom lub alternatywnie rulonikom (przez które można dmuchać) będą musiały utrzymać jak najdłużej utrzymać bańkę w powietrzu lub sterować torem jej lotu! A jakie są Wasze pomysły na zabawy z bańkami mydlanymi? Dajcie znać w komentarzu!

Barbora

ZOBACZ TAKŻE

DLA CIEBIE

Darmowe kolorowanki do pobrania dla Twojego maluszkaDarmowe ebooki z przpepisami na różne okazje. Pobeirz teraz!