Rodzina
6/3/2023
AKTUALIZACJA:
22/5/2023
Rodzina
6/3/2023
AKTUALIZACJA:
22/5/2023

Co gotować psu? Jak zrobić domowe jedzenia dla psa? Podpowiadamy!

Każdy pies zasługuje na zdrowe, smaczne i odpowiednio zbilansowane jedzenie. Jako właściciele psów, chcemy zapewnić naszym czworonożnym przyjaciołom radość i długie życie w pełnym zdrowiu. Jednym z ważnych elementów dbałości o zdrowie naszego pupila jest jego dieta. Niefortunnie nie wszystkie gotowe karmy zawierają same najlepsze składniki. Świetnym uzupełnieniem diety opartej na sklepowych karmach jest zapewnienie zdrowych i smacznych domowych posiłków dla psa. Jak więc zabrać się za przygotowanie domowego jedzenia dla czworonoga? Czytajcie dalej!

 

Dlaczego warto gotować domowe jedzenie dla psa?

Przygotowanie jedzenia dla psa może przynieść wiele korzyści, zarówno zwierzakowi, jak i samemu właścicielowi. Nie dość, że sprawiamy czworonogowi przyjemność, to do tego sami doskonalimy swoje umiejętności i budujemy więź z pupilem. Poniżej znajdziecie najważniejsze powody, dla których warto przygotowywać dodatkowo domowe jedzenie dla naszych czworonożnych przyjaciół:

 

Kontrolujemy jakość składników potrawy

Kupując gotową karmę dla psa, nie zawsze możemy mieć pewność, co dokładnie ona zawiera. Przygotowując jedzenie dla psa samodzielnie, mamy pełną kontrolę nad jakością wybieranych przez nas składników. Możemy wybierać mięso i warzywa z najlepszych źródeł, a przede wszystkim unikać sztucznych dodatków i konserwantów.

 

Dostosowujemy karmę do indywidualnych potrzeb psa

Każdy pies jest inny i ma inne potrzeby żywieniowe. W końcu ma inną masę, inny tryb dnia czy chociażby różną ilość ruchu na co dzień. Gotując jedzenie dla psa samodzielnie, możemy dostosować składniki do jego indywidualnych potrzeb. W ten sposób pomożemy naszemu zwierzakowi uniknąć alergii, chorób przewlekłych, otyłości i problemów z trawieniem.

 

Większa różnorodność dla psiaka

Gotowa karma dla psa podawana na co dzień bez żadnych urozmaiceń może stać się monotonna, a ponadto zawiera tylko kilka składników. Przygotowując jedzenie dla psa samodzielnie, możemy wprowadzać większą różnorodność w jego diecie. Możemy eksperymentować z różnymi rodzajami mięsa, warzyw i owoców, co pozytywnie wpłynie na jego zdrowie i samopoczucie.

 

Smaczniejsze jedzenie

Niektóre psy są wybredne i nie chcą jeść gotowej karmy zbyt często. Niektóre z nich wybierają tylko takie gotowe jedzenie, na które niekoniecznie nas stać. Samodzielnie gotując zwierzakowi, możemy zadbać o to, żeby posiłki były dla niego smaczne i atrakcyjne. Możemy stosować różne sposoby przygotowywania jedzenia, np. gotowanie, pieczenie, duszenie, co z pewnością pozytywnie wpłynie na jego apetyt!

Większa satysfakcja dla… nas samych!

Gotowanie jedzenia dla psa może być dla właściciela bardzo satysfakcjonujące. Niewątpliwie poczujemy się lepiej, gdy będziemy wiedzieć, że dostarczamy naszemu pupilowi zdrowe oraz smaczne jedzenie, które wpływa pozytywnie na jego zdrowie. To także świetny sposób na budowanie więzi z naszym czworonożnym przyjacielem!

Co powinno znaleźć się w dobrze zbilansowanej diecie psa?

Zanim sami przystąpimy do pichcenia pyszności dla psów, skonsultujmy się z weterynarzem. Nie tylko pomoże on zbilansować psią dietę, ale także będzie trzymał rękę na pulsie, gdy okaże się, że zwierzak nie przyjmuje wartości odżywczych w takich ilościach, w jakich powinien. Najlepiej jest połączyć gotowanie dla psa w domu z karmieniem go gotową suchą karmą wysokiej jakości. Nie zalecamy opierania diety pupila na wyłącznie gotowanych potrawach, jeśli nie mamy specjalistycznej wiedzy i doświadczenia.

W diecie psa powinny znaleźć się składniki, które zapewnią mu odpowiednią ilość białka, węglowodanów, tłuszczu, witamin i minerałów. Gotując dla psa nie zapominajmy o:

 

 • Białku zwierzęcym – najlepsze źródła to mięso (np. wołowina, kurczak, indyk, jagnięcina, cielęcina) oraz ryby (np. łosoś, makrela, tuńczyk). Białko zwierzęce dostarcza psu niezbędnych aminokwasów, które są budulcem mięśni, kości, skóry i futra.
 • Węglowodanach – źródła węglowodanów to np. ryż, kasza gryczana, ziemniaki, bataty, warzywa strączkowe. Węglowodany dostarczają pupilowi energii, która jest potrzebna do codziennej psiej aktywności.
 • Tłuszczach – najlepsze źródła to tłuszcz z kurczaka, olej lniany, olej rybny czy olej z kiełków pszenicy. Tłuszcze dostarczają psu energii, ale również wpływają na jakość jego skóry i sierści.
 • Warzywach i owocach – najlepsze źródła to np. marchew, brokuł, dynia, jabłka, truskawki. Warzywa i owoce dostarczają psu niezbędnych witamin i minerałów, które wpływają na funkcjonowanie jego całego organizmu.
 • Wodzie – woda jest niezbędna dla czworonoga do utrzymania odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu. Ile wody powinien pić pies? Zarówno dorosłe psy, jak i szczenięta, powinny przyjmować codziennie od 40 do 60 ml płynów na kilogram masy ciała. Oczywiście psy, które spędzają dzień na bieganiu i zabawach w słońcu potrzebują uzupełniać płyny częściej niż te, które leżakują na kanapie. Zwierzę powinno mieć stały dostęp do źródła wody, a część wymaganych płynów może przyjmować wraz z mokrą karmą.

 

Idealny psi posiłek powinien składać się z 1 porcji mięsa na 1 porcję wypełniacza (np. ryżu, makaronu, kaszy, ziemniaków etc.) na 1 porcję warzyw. Takie dania powinniśmy urozmaicać niewielkimi dodatkami, np. olejem, twarogiem, jogurtem czy jajkiem.

Czy pies może jeść to samo, co człowiek?

Nie każde ludzkie jedzenie jest dla psa bezpieczne i zdrowe. Istnieją pewne produkty, które są dla psów ciężkostrawne, a nawet trujące!

Kilka produktów, które są dla ludzi zdrowe i bezpieczne, a mogą być szkodliwe dla psów, to między innymi czekolada, cebula, czosnek, awokado, orzechy makadamia, ciasto drożdżowe, a także alkohol i kawa. Należy pamiętać, że pies jest mięsożerny, więc jego dieta powinna opierać się na białku zwierzęcym. Niektóre mięsa, takie jak wieprzowina, mogą być trudne do strawienia przez psa, a także mogą zawierać dodatki, które są dla psa po prostu szkodliwe.

 

Takie dobroci jak gotowane mięso, ryż, warzywa i owoce, mogą śmiało być włączone do psiej diety. Warto jednak pamiętać, że każdy pies ma swoje indywidualne potrzeby żywieniowe i najlepiej skonsultować się z weterynarzem przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w diecie naszych czworonożnych przyjaciół.

 

Czego nie może jeść pies?

Jest wiele produktów, których nie powinno podawać się psu. W razie wątpliwości zawsze konsultujmy się z weterynarzem lub ewentualnie sprawdzajmy w Internecie, czy aby na pewno możemy wręczyć zwierzakowi dany „ludzki” smakołyk. Wśród najpopularniejszych produktów, których nie powinno dawać się psu, są:

 • Czekolada - zawiera teobrominę, która jest trująca dla psów i może prowadzić do zaburzeń układu nerwowego, sercowego i oddechowego.
 • Cebula i czosnek - zawierają disulfidy i sulfony, które mogą niszczyć czerwone krwinki psa i prowadzić do anemii.
 • Awokado - zawiera persynę, która jest toksyczna dla psów i może prowadzić do wymiotów, biegunki i trudności w oddychaniu.
 • Orzechy makadamia - zawierają toksyny, które wpływają na układ nerwowy psa i mogą prowadzić do drgawek, gorączki i wymiotów.
 • Ciasto drożdżowe - drożdże, które są używane do wypieku ciasta, mogą rozszerzać się w żołądku psa i prowadzić do bólu brzucha, wymiotów i biegunek.
 • Alkohol i kawa - zawierają kofeinę i alkohol, które są trujące dla psów i mogą prowadzić do zaburzeń układu nerwowego, sercowego i oddechowego.
 • Skórki, pestki i nasiona owoców - mogą być trudne do strawienia przez psa i prowadzić do blokady jelitowej.
 • Produkty mleczne - większość psów nie toleruje laktozy i może to prowadzić do biegunek i innych zaburzeń żołądkowych.
 • Grzyby - niektóre gatunki grzybów są trujące dla psów i mogą prowadzić do poważnych zaburzeń w układzie pokarmowym i nerwowym.
 • Tłuste mięsa - zbyt tłuste mięso może prowadzić do biegunek i innych zaburzeń żołądkowych.
 • Łyżka soli - duże ilości soli mogą powodować odwodnienie i prowadzić do zaburzeń elektrolitowych.
 • Słodycze i produkty słodkie - zawierają duże ilości cukru, który może prowadzić do otyłości i cukrzycy u psów.
 • Surowe mięso - psie organizmy nie są przystosowane do jedzenia surowego mięsa, które może być trudne do strawienia i może zawierać bakterie oraz wirusy.
 • Węgiel drzewny - psy nie są przystosowane do trawienia węgla drzewnego, który może prowadzić do biegunek i wymiotów.
 • Produkty ostrygowo-małżowe - mogą zawierać duże ilości rtęci i innych toksyn, które są szkodliwe dla psów.
 • Mięso, w tym kiełbasa i szynka w dużych ilościach - może zawierać duże ilości soli, konserwantów i innych substancji, które są szkodliwe dla psów i mogą prowadzić do poważnych zaburzeń żołądkowych.
 • Produkty bogate w tłuszcze nasycone - zbyt duże ilości tłuszczu mogą prowadzić do otyłości, chorób serca i cukrzycy u psów.
 • Nasiona roślin strączkowych, takie jak fasola, soja i groch - mogą zawierać trudne do strawienia substancje, które mogą prowadzić do biegunek i wymiotów.
 • Kostki rosołowe i buliony - zawierają zbyt dużo soli i innych szkodliwych substancji, które mogą prowadzić do odwodnienia, biegunek i wymiotów u psów.
 • Pestycydy i chemikalia - psie organizmy są bardzo wrażliwe na chemikalia i pestycydy, które mogą być obecne na niektórych produktach spożywczych i prowadzić do poważnych zaburzeń zdrowotnych.
 • Nasiona jabłek - mogą zawierać toksyczne substancje, które są szkodliwe dla psów i mogą prowadzić do poważnych zaburzeń żołądkowych.
 • Cukierki z ksylitolem - substancja ta, stosowana jako słodzik w niektórych produktach spożywczych, może prowadzić do poważnych zaburzeń zdrowotnych u psów, w tym do uszkodzenia wątroby i drgawek.
 • Owoce cytrusowe - zawierają kwas cytrynowy, który może prowadzić do biegunek i wymiotów u psów.
 • Słone przekąski -zawierają zbyt dużo soli, która może prowadzić do odwodnienia i zaburzeń elektrolitowych u psów.
 • Produkty zbożowe, takie jak kukurydza i pszenica - mogą być trudne do strawienia przez psa i prowadzić do zaburzeń żołądkowych.

Co gotować psu?

Kilka przepisów na domowe jedzenie dla psa!

Jeśli zastanawiacie się, co można ugotować psu, koniecznie wypróbujcie poniższe przepisy. Psiakom będą się uszy trzęsły!

 

Kurczak z ryżem i warzywami

Składniki:

1/2 kg fileta z kurczaka, pokrojonego w kostkę

2 szklanki ryżu brązowego

1/2 szklanki mrożonych warzyw (np. mrożona mieszanka groszku i marchewki)

1/4 szklanki oliwy z oliwek

1 szklanka wody

2 łyżki posiekanej pietruszki

Sposób przygotowania:

W garnku gotujemy ryż zgodnie z instrukcjami na opakowaniu. W osobnej patelni smażymy kurczaka na oliwie z oliwek, aż stanie się brązowy. Dodajemy mrożone warzywa i gotujemy przez około 5 minut. Następnie dodajemy ugotowany ryż i wodę, mieszamy wszystko i gotujemy na małym ogniu przez około 15 minut. Przed podaniem posypujemy posiekaną pietruszką.

 

Wołowina z ziemniakami i fasolą

Składniki:

1/2 kg mięsa wołowego, pokrojonego w kostkę

2 ziemniaki, pokrojone w kostkę

1/2 szklanki fasoli, ugotowanej

1/4 szklanki oliwy z oliwek

1 szklanka wody

2 łyżki świeżego tymianku, posiekanego

Sposób przygotowania:

W garnku gotujemy ziemniaki. Na osobnej patelni smażymy mięso na oliwie z oliwek, aż stanie się brązowe. Dodajemy ugotowaną fasolę i gotujemy przez około 5 minut. Następnie dodajemy ugotowane ziemniaki i wodę, mieszamy wszystko i gotujemy na małym ogniu przez około 15 minut. Przed podaniem posypujemy posiekanym tymiankiem.

 

Wołowina z batatami i brokułami

Składniki:

 500 g mielonej wołowiny

2 bataty

1 brokuł

2 łyżki oliwy z oliwek

Sposób przygotowania:

Bataty obieramy i kroimy na małe kawałki. Następnie umieszczamy je w rondlu z wodą i gotujemy na średnim ogniu przez około 15 minut, aż zmiękną. W międzyczasie gotujemy brokuła na parze przez około 10 minut. W rondlu na średnim ogniu podsmażamy mieloną wołowinę w oliwie z oliwek. Łączymy bataty, brokuły i mieloną wołowinę i mieszajmy, aż składniki się połączą. Odstawiamy do ostygnięcia przed podaniem psu.

 

Omlet z mięsem i warzywami:

Składniki:

2 jajka

100 g mięsa z kurczaka lub indyka

1/2 szklanki startych marchewek

1/4 szklanki startych brokułów

1/4 szklanki startych papryk

1 łyżka oleju kokosowego

Porcja kaszy jaglanej lub ryżu

Paprykę pozbawiamy gniazd z nasionami i białych części, a następnie trzemy na tarce. Wszystkie składniki dokładnie wmieszamy i smażymy na patelni z olejem kokosowym, aż omlet będzie dobrze przypieczony z każdej strony. Podajemy z dodatkiem ugotowanej kaszy jaglanej lub ryżu.

 

Jak samemu zrobić suchą karmę dla psa? Czy warto?

Przygotowanie suchej karmy dla psa w domu wymaga specjalistycznej wiedzy i odpowiednich narzędzi. Bez wiedzy żywieniowej i doświadczenia istnieje ryzyko, że taka karma nie będzie dostarczać wystarczającej ilości składników odżywczych, a nawet może być szkodliwa dla naszego czworonoga!

W związku z tym nie zaleca się przygotowywania suchej karmy dla psa w domu, chyba że posiadacie odpowiednią wiedzę  na ten temat. Zamiast tego sięgnijcie po gotowe przepisy na domowe jedzenie dla psa, które będzie zamiennikiem karmy morkej i uzupełnieniem diety pupila.

Barbora

ZOBACZ TAKŻE

DLA CIEBIE

Darmowe kolorowanki do pobrania dla Twojego maluszkaDarmowe ebooki z przpepisami na różne okazje. Pobeirz teraz!